Menu

Słowem i kolorem malowane

tak, by chwile zatrzymać

Wpisy otagowane : ja

253.

eldka

Wspomnienie jest formą spotkania.

                                                                                                           Khalil Gibran

166. Kontrowersyjny kanon lektur

eldka

"Jak zaznacza przewodnicząca Komisji Edukacji, dobór lektur budzi duże kontrowersje, gdyż ogranicza możliwości nauczyciela do sięgania po książki dostosowane do potrzeb i zainteresowań uczniów. Co więcej, w dobie kryzysu czytelnictwa, wybór tytułów może: "jeszcze mocniej zniechęcić dzieci do czytania". Opinia odnosi się również do dużej infantylności - komiks »Kajko i Kokosz« czy »Kopciuszek« w klasie VI oraz "»Nela« na kole podbiegunowym", przeznaczona raczej dla młodszych dzieci, w klasie VIII. Z drugiej jednak strony, jak pisze profesor Janus-Sitarz: "W VIII klasie zaleca się uczniom lekturę książki »Dzieciństwo w pasiakach«, drastyczną w opisach, a niezbyt cenioną za walory artystyczne, podczas gdy istnieje sporo dostępniejszych dla emocji piętnastolatków utworów literackich podejmujących tematykę wojny, okupacji czy holokaustu".

141.

eldka

Stojąc tutaj, w cichym domu, dokąd dolatuje ćwierkanie ptaków z ogrodu na tyłach, chyba zaczynam kumać, o co chodzi. To nie żadne dramatyczne „przed” i „po”. Raczej coś przypominającego melancholijne uczucie, które Cię ogarnia pod koniec naprawdę fantastycznych wakacji. Coś nadzwyczajnego się kończy i jest ci smutno, ale nie możesz być aż taki smutny, bo hej, były świetne, kiedy trwały, i jeszcze nadejdą inne wakacje, kolejne świetne momenty.

 
IMG_8549

128.

eldka

Najchętniej czytam na podłodze, także na łóżku, prawie wszystko na leżąco, nie, nie tyle chodzi przy tym o książki, liczy się przede wszystkim czytanie, czarne na białym, litery, sylaby, wiersze, te nieludzkie utrwalenia, znaki, te ustalenia, to zastygłe w wyraz szaleństwo, które wydobywa się z ludzi. Niech mi pan wierzy, wyraz jest szaleństwem, wypływa z naszego szaleństwa. Liczy się również przewracanie kartek, gonitwa od jednej strony do drugiej, ucieczka, współudział w szaleńczym, zakrzepłym wylewie, liczy się nikczemność przerzutni, ubezpieczenie życia w jednym jedynym zdaniu, ubezpieczenie wtórne zdań w życiu. Czytanie jest nałogiem, który może zastąpić wszystkie inne nałogi lub czasami zamiast nich intensywniej pomaga wszystkim żyć, jest wyuzdaniem, nieszczęsną manią. Nie, nie zażywam narkotyków, zażywam książki, i ja oczywiście mam swoje upodobania, wiele książek nie znajduje do mnie przystępu, jedne łykam tylko przed południem, inne tylko w nocy, są książki, od których się nie odrywam, chodzę z nimi po mieszkaniu, przenoszę z pokoju do kuchni, czytam na stojąco w korytarzu, nie używam zakładek, przy czytaniu nie poruszam ustami (...).

(z książki Malina)

IMG_8482

A Wy? Jak, gdzie i kiedy czytacie?

 

100.

eldka

Nie pozwól, by sza­ra rzeczy­wis­tość miała wpływ na ko­lory Twych marzeń... 

setny

91.

eldka

Co mi mówisz górski strumieniu?
W którym miejscu ze mną się spotykasz?
Ze mną, który także przemijam — podobnie jak ty...
Czy podobnie jak ty?
[...]
Potok się nie zdumiewa,
gdy spada w dół i lasy milcząco zstępują w rytmie potoku —
lecz zdumiewa się człowiek!

  IMG_7922

Żeby źródło odnaleźć
Trzeba iść ciągle w górę
Trzeba iść ciągle w górę strumienia...

Jan Paweł II - TRYPTYK RZYMSKI

75.

eldka

Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć.

(z książki  Mały Książę)

IMG_91711

© Słowem i kolorem malowane
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci