Menu

Słowem i kolorem malowane

tak, by chwile zatrzymać

Wpisy otagowane : ja

302.

eldka

I właściwie to nie widziałem, dlaczego tak rzekę kocham. Może dlatego, że są w niej ryby albo też dlatego, że jest wolna i niespętana. Że nigdy się nie zatrzymuje? A może dlatego że szumi i nie daje zasnąć? Może dlatego że jest tu od wieków albo dlatego że codziennie jej wody umierają gdzieś w dali? Albo dlatego że możesz po niej płynąć i że możesz w niej umrzeć?

***

Strasznie mój tatuś zestarzał się w tej wędrówce przez świat, widać było to i po rybach. Nic, tylko się upierał, że musu złapać wielką rybę swojego życia. Ale z wielkimi rybami nie idzie łatwo. Na cieńki dzyndzel biorą, ale takie coś zaraz pęka, a na gruby przeważnie nie biorą.
No i nic z tego: czego bardzo chcemy - tego nigdy nie mamy.

 

288. Dzień spadającego liścia...

eldka

DSC00953

Nawet nie wiesz jakie to piekące uczucie. Jak to jest, kiedy słuchasz mężczyzny i wydaje Ci się, że on wyciąga z twojej głowy pewne myśli jak z szuflady. Włącza muzykę i to jest właśnie to, co chciałaś usłyszeć. Wlewa do kieliszka wino i to jest właśnie to wino, na jakie miałaś ochotę. Idzie zmienić koszulę i wraca w koszuli, o jakiej marzyłaś, żeby miał na sobie... A jak z nim rozmawiasz, to prawie tak, jakbyś słuchała swojego najgłębszego, najbardziej przemyślanego i najlepszego głosu wewnętrznego. Taka niezwykła zgodność tego, co myślisz i czujesz z tym, co słyszysz.

Janusz Leon Wiśniewski
 

253.

eldka

Wspomnienie jest formą spotkania.

                                                                                                           Khalil Gibran

166. Kontrowersyjny kanon lektur

eldka

"Jak zaznacza przewodnicząca Komisji Edukacji, dobór lektur budzi duże kontrowersje, gdyż ogranicza możliwości nauczyciela do sięgania po książki dostosowane do potrzeb i zainteresowań uczniów. Co więcej, w dobie kryzysu czytelnictwa, wybór tytułów może: "jeszcze mocniej zniechęcić dzieci do czytania". Opinia odnosi się również do dużej infantylności - komiks »Kajko i Kokosz« czy »Kopciuszek« w klasie VI oraz "»Nela« na kole podbiegunowym", przeznaczona raczej dla młodszych dzieci, w klasie VIII. Z drugiej jednak strony, jak pisze profesor Janus-Sitarz: "W VIII klasie zaleca się uczniom lekturę książki »Dzieciństwo w pasiakach«, drastyczną w opisach, a niezbyt cenioną za walory artystyczne, podczas gdy istnieje sporo dostępniejszych dla emocji piętnastolatków utworów literackich podejmujących tematykę wojny, okupacji czy holokaustu".

© Słowem i kolorem malowane
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci