Menu

Słowem i kolorem malowane

tak, by chwile zatrzymać

Wpisy otagowane : ja

166. Kontrowersyjny kanon lektur

eldka

"Jak zaznacza przewodnicząca Komisji Edukacji, dobór lektur budzi duże kontrowersje, gdyż ogranicza możliwości nauczyciela do sięgania po książki dostosowane do potrzeb i zainteresowań uczniów. Co więcej, w dobie kryzysu czytelnictwa, wybór tytułów może: "jeszcze mocniej zniechęcić dzieci do czytania". Opinia odnosi się również do dużej infantylności - komiks »Kajko i Kokosz« czy »Kopciuszek« w klasie VI oraz "»Nela« na kole podbiegunowym", przeznaczona raczej dla młodszych dzieci, w klasie VIII. Z drugiej jednak strony, jak pisze profesor Janus-Sitarz: "W VIII klasie zaleca się uczniom lekturę książki »Dzieciństwo w pasiakach«, drastyczną w opisach, a niezbyt cenioną za walory artystyczne, podczas gdy istnieje sporo dostępniejszych dla emocji piętnastolatków utworów literackich podejmujących tematykę wojny, okupacji czy holokaustu".

141.

eldka

Stojąc tutaj, w cichym domu, dokąd dolatuje ćwierkanie ptaków z ogrodu na tyłach, chyba zaczynam kumać, o co chodzi. To nie żadne dramatyczne „przed” i „po”. Raczej coś przypominającego melancholijne uczucie, które Cię ogarnia pod koniec naprawdę fantastycznych wakacji. Coś nadzwyczajnego się kończy i jest ci smutno, ale nie możesz być aż taki smutny, bo hej, były świetne, kiedy trwały, i jeszcze nadejdą inne wakacje, kolejne świetne momenty.

 
IMG_8549

128.

eldka

Najchętniej czytam na podłodze, także na łóżku, prawie wszystko na leżąco, nie, nie tyle chodzi przy tym o książki, liczy się przede wszystkim czytanie, czarne na białym, litery, sylaby, wiersze, te nieludzkie utrwalenia, znaki, te ustalenia, to zastygłe w wyraz szaleństwo, które wydobywa się z ludzi. Niech mi pan wierzy, wyraz jest szaleństwem, wypływa z naszego szaleństwa. Liczy się również przewracanie kartek, gonitwa od jednej strony do drugiej, ucieczka, współudział w szaleńczym, zakrzepłym wylewie, liczy się nikczemność przerzutni, ubezpieczenie życia w jednym jedynym zdaniu, ubezpieczenie wtórne zdań w życiu. Czytanie jest nałogiem, który może zastąpić wszystkie inne nałogi lub czasami zamiast nich intensywniej pomaga wszystkim żyć, jest wyuzdaniem, nieszczęsną manią. Nie, nie zażywam narkotyków, zażywam książki, i ja oczywiście mam swoje upodobania, wiele książek nie znajduje do mnie przystępu, jedne łykam tylko przed południem, inne tylko w nocy, są książki, od których się nie odrywam, chodzę z nimi po mieszkaniu, przenoszę z pokoju do kuchni, czytam na stojąco w korytarzu, nie używam zakładek, przy czytaniu nie poruszam ustami (...).

(z książki Malina)

IMG_8482

A Wy? Jak, gdzie i kiedy czytacie?

 

100.

eldka

Nie pozwól, by sza­ra rzeczy­wis­tość miała wpływ na ko­lory Twych marzeń... 

setny

91.

eldka

Co mi mówisz górski strumieniu?
W którym miejscu ze mną się spotykasz?
Ze mną, który także przemijam — podobnie jak ty...
Czy podobnie jak ty?
[...]
Potok się nie zdumiewa,
gdy spada w dół i lasy milcząco zstępują w rytmie potoku —
lecz zdumiewa się człowiek!

  IMG_7922

Żeby źródło odnaleźć
Trzeba iść ciągle w górę
Trzeba iść ciągle w górę strumienia...

Jan Paweł II - TRYPTYK RZYMSKI

75.

eldka

Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć.

(z książki  Mały Książę)

IMG_91711

47.

eldka

kwitnące trawy

zmorą nosa śluzówki 

chusteczki wsparciem

IMG_8530

© Słowem i kolorem malowane
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci