Menu

Słowem i kolorem malowane

tak, by chwile zatrzymać

Wpisy otagowane : natura

140.

eldka

Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku.Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk jaźni ogarniającej świat, to pieśń atmosfery przeciągającej się rozkosznie na wygodnej leży, a przelot ich jest wiadomym znakiem, motywem muzycznym owych niezliczonych radości i upojeń rodzących się z ciepła i żyjących w światłości. Przez pszczoły dochodzimy do zrozumienia szczęśliwych chwil, jakie daje nam przyroda.

(z książki Życie pszczół)
 
pszczoa

129.

eldka

- Nie daję imion zwierzętom.
- A jak w takim razie nazywasz swojego konia?
- Koń.
- Koń? - spytała z niedowierzaniem.
- Koń - powtórzył.
- To wszystko?
- Pewnie. Po cholerę męczyć się z wyborem jakiegoś imienia?

Mózgi mężczyzn są jak koła u wozu - co jakiś czas potrzebne jest im smarowanie.

(z książki Eskorta)

ko

122.

eldka

Człowiek ma tylko jedno życie. I właściwie ma obowiązek wykorzystać je najlepiej, jak się da.

Są zwyczajne godziny i są godziny ułomne, kiedy czas zatrzymuje się i potyka, kiedy życie – prawdziwe życie – wydaje się toczyć gdzieś dalej.

 

91.

eldka

Co mi mówisz górski strumieniu?
W którym miejscu ze mną się spotykasz?
Ze mną, który także przemijam — podobnie jak ty...
Czy podobnie jak ty?
[...]
Potok się nie zdumiewa,
gdy spada w dół i lasy milcząco zstępują w rytmie potoku —
lecz zdumiewa się człowiek!

  IMG_7922

Żeby źródło odnaleźć
Trzeba iść ciągle w górę
Trzeba iść ciągle w górę strumienia...

Jan Paweł II - TRYPTYK RZYMSKI

87.

eldka

Dziwna rzecz z tymi rzekami i drogami – rozmyślał Ryjek. – Widzi się je, jak pędzą w nieznane, i nagle nabiera się strasznej ochoty, żeby samemu też się znaleźć gdzie indziej, żeby pobiec za nimi i zobaczyć, gdzie się kończą...

 
IMG_3744

85.

eldka

Umrzeć można przy dawce 400, a oni dostali 1600. W mundurach na atom. Strażacy walczyli z rozprzestrzeniającym się pożarem na dachu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Tragedia, rozpacz, anomalie, które potem się zadziały. Atom pokojowy okazał się wojennym. Przerażająca wizja śmierci pociągnęła cierpienia całego świata.

(z książki Czarnobylska modlitwa)

"W dzień końca świata / Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji, / Rybak naprawia błyszczącą sieć. / Skaczą w morzu wesołe delfiny, / Młode wróble czepiają się rynny / I wąż ma złotą skórę, jak powinien mieć". Dokładnie tym samym, leniwym rytmem, jak ten w wierszu "Piosenka o końcu świata" Czesława Miłosza, toczyły się dni w mieście Prypeć, które w 1986 roku zamieszkiwało 50 000 nic nie podejrzewających mieszkańców. W przeciwieństwie do wizji z tekstu noblisty, gdzie śmierć każdego człowieka okazuje się małą apokalipsą, w rejonie Czarnobyla koniec świata nastąpił naprawdę.

45.

eldka

puchate mlecze

wykropkowana łąka 

zaraz odleci

44.

eldka

majowe chłody

niesprzyjająca aura

bzy przekwitają

43.

eldka

trio i tarcie

między nimi czasownik

zdanie na podium

Odniesienie: Kolejny etap potyczek słownych za mną. Aż tak bardzo zadowolona nie jestem z siebie, ale żuri doceniło moje trzywyrazowe zdanie z trio na czele. W kolejnym etapie wróciłam do wersji dialogowej.

Na zdjęciu Spadochrony;)

© Słowem i kolorem malowane
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci