Menu

Słowem i kolorem malowane

tak, by chwile zatrzymać

229.

eldka

Czasem ludzie, którzy podążają za iluzją, widzą rzeczy tak urzekające, że zapominają się odwrócić.

( z książki Nie mówcie,  że nie mamy niczego)

IMG_3166

228.

eldka

To wszystko wymknęło nam się z rąk, pomyślał z goryczą. Tak szybko wszystko zniszczyliśmy. Cygańskich wójtów posłaliśmy do kopalń albo od razu za kratki, mężczyzn w sile wieku - do stalowni, starszych - do domów starców, dzieciaki - do domów dziecka.
Porwaliśmy, poszarpaliśmy wszystko, a co daliśmy im w zamian?

(z książki Dziewczynko, roznieć ogienek)

IMG_3161

227.

eldka

Praca jest tylko dla młodych, ale też nie ma się czym szczycić, droga pani! W majestacie prawa zawiera się śmieciowe umowy, na porządku dziennym jest chamskie traktowanie, darmowe okresy próbne, oszustwa na podatku i ZUS ie. Zamilkł na chwilę, przypominając sobie dziewczynę, z którą się zderzył w drzwiach, swojego syna i nieznajomych użytkowników jego strony internetowej. Obecni szefowie to ludzie bez wiedzy i doświadczenia, ale z rozdętym ego. Nigdy nie pozwolą, żeby pracownik był mądrzejszy od nich, a mądrość przychodzi zazwyczaj z wiekiem, podobnie jak doświadczenie. Dlatego nikt nie zatrudni starego. ‒ Zaczerpnął powietrza. ‒ PESEL, rozumie pani?

(z książki Zastrzyk śmierci)

226.

eldka

Jednak potajemnie szukał czegoś całkiem innego. Pragnął odnaleźć miejsce, w którym sonda nigdy nie dotknie dna. Wypatrywał chwili, kiedy mosiężny obciążnik przestanie służyć jako techniczny instrument i zamieni się w narzędzie mogące tworzyć poezję.

Wolność to wieczna ucieczka.

Czy ktokolwiek decyduje się na samotność, mając wybór?

Przez całe życie wpatrywał odległości,  lecz ona się nie liczy. Liczy się jedynie bliskość.

(z książki Głębia)

Gbia1

Koniecznie.

225.

eldka

By z kimś być, trzeba umieć się z nim również nudzić.

(z książki Ósmy cud świata)


IMG_3164

Słabiutka.

 

224. OGROMNA PROŚBA DO CZYTELNIKÓW

eldka

Są dzieci, którym książka jest przyjacielem. Są szkoły, które dbają o wychowanie czytelnicze i nie boją się wyzwań.
Jest taka jedna szkoła w Polsce, która stanęła do konkursu na EMPIK.COM
W jej imieniu proszę o głosy. Szkoła obecnie znajduje się na granicy wygranej - 5, 6 miejsce, a 5 szkół może wygrać i otrzymać nagrodę w postaci 1000 książek.
Kiedy mnie poproszono o zamieszczenie prośby na blogu, nie zastanawiałam się ani chwili.

Pomóżcie Dzieciakom wygrać! Pozwólcie im się cieszyć! Proszę.

Co trzeba zrobić?

Trzeba założyć konto na Empiku. To dość proste, bo tylko e-mail potrzebny, żadnych danych typu nazwisko czy numer telefonu nie trzeba. I wtedy wchodzimy na empik.com/biblioteki, logujemy się i głosujemy na zdjęcie szkoły (Szkoła Podstawowa w Grądach Woniecko) przedstawiające okładkę do książki "O dwóch takich, co ukradli księżyc".
Kolejnego dnia już tylko się logujemy i klikamy :), i tak do 22 października. Podaję link bezpośredni do głosowania: www.empik.com/biblioteki/zaglosuj?elementId=13551

Każdy głos jest dla nich cenny, oni nawet nie potrafią wyobrazić sobie tysiąca nowiutkich książek. Wyobrażacie sobie ich radość? Ja nie, ale chciałabym ją zobaczyć.

Pomożecie?

223. Literacki Nobel...

eldka

...już  w czwartek. Stawiam na Margaret Atwood, bo jestem kobietą, ale i dlatego, że za całokształt pracy literackiej nagroda się pisarce należy. Dużo jej było w tym roku. Są jeszcze 194 inne kandydatury, a wśród nich Olga Tokarczuk i Adam Zagajewski. Myślę jednak, że to nie ich czas.

Kazuo Ishiguro Nagroda Nobla 2017

222. Straszne to były czasy

eldka

Tymczasem arcybiskup wszedł do katedry, gdzie miała się odbyć msza. Tuż za nim podążyli nowożeńcy – dzieci uwikłane w małżeństwo, którego nie powinny były nigdy zawierać. Alison szła za Marią, niosąc jej tren. Kiedy wyszli ze słońca w chłodny mrok ogromnego kościoła, pomyślała, że dzieci królów mają w życiu wszystko oprócz wolności.

Jego nagie ciało przywiązano do metalowego pierścienia, a pod biodra, kolana, kostki i nadgarstki podłożono grube kawałki drewna. Kiedy ofiara była gotowa, kat zaczynał miażdżyć jej stawy kołem – ciężką, kanciastą maczugą obitą metalem. Ta forma tortur została wymyślona, ponieważ księża nie mogli przelewać krwi. 

Mówi więc ksiądz, że nie postąpię źle, jeśli ożenię się z Sylvie, a potem ją zdradzę? – Wręcz przeciwnie – zapewnił go Moineau. – Wypełnisz wolę Bożą, za co z pewnością zostaniesz nagrodzony w królestwie niebieskim.

(z książki Słup ognia)

597124352x5003

Książka jest kontynuacją "Filarów ziemi" i "Świata bez końca".

 

 

221. O Charlesie Dickensie

eldka

456012352x500352x500

Pierwsza o tym, co było inspiracją do napisania "Opowieści wigilijnej".

Druga o skomplikowanym związku pisarza z kobietą. 

Obie czekają na swój czas. Teraz mój czas skradł "Słup ognia".

220.

eldka

Jeśli znacie "Chatę", zapraszam na kolejną powieść autora.

IMG_3140

 

© Słowem i kolorem malowane
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci